ЦОКОВ: ЗАБРАНАТА НА ТЕЛЕФОНИТЕ В УЧИЛИЩЕ НЯМА ДА РЕШИ ПРОБЛЕМИТЕ
Голям процент от учениците - над 50%, са разсеяни и не внимават в час по математика и природните науки заради мобилните телефони. Само забраната на мобилните телефони в училище няма да постигне желания от Министерството на образованието и науката резултат.
Това заяви министърът на образованието проф. Галин Цоков пред БТВ.
Проф. Цоков добави, че всяко едно училище трябва да реши относно използването на телефоните, но когато правителството е служебно, не може да вземе кардинално решение за забраната на мобилните телефони в училище.
Той обясни, че учебната година ще бъде открита на 16 септември и малко над 700 000 ще са учениците. Малко над 50 000 ще са първокласниците.
През настоящата година има много сериозни ремонти по отношение на десетки и стотици училища - на около 1100 училища в цялата страна, посочи проф. Цоков. В малко над 100 училища ще продължат ремонтите и след 16 септември. Ремонтите се очаква да приключат до началото на месец ноември.
Електронните дневници ще бъдат същите като миналата година, като ще бъдат доразвити, за да могат да бъдат модерни и интерактивни. Ръководството на МОН и социалните партньори, с които са дискутирали проблемите са затова училищата да имат правото на избор към кой електронен дневник да се включат, поясни проф. Галин Цоков. Предвижда се в държавната система за електронния дневник да има и кол център.
Цоков уточни, че в населените места, където е имало пожари през лятото, е нямало пострадали сгради. Само едно училище е изгоряло в Старозагорско. "Училищата са като птицата Феникс, защото дори и да изгорят, отново се създават", изтъкна просветният министър.
За забраната на ЛГБТ пропагандата у нас и в училище,. Цоков обясни, че досега не е имало ЛГБТ пропаганда в училищата.
Най-добрият щит срещу всякаква пропаганда е образованието, добави още той.