ИЗТОЧНИЦИ НА "ГЛАСОВЕ": АКЦИЯТА НА ЕВРОПРОКУРАТУРАТА В "БУЛГАРТРАНСГАЗ" Е ЗАРАДИ ЧИРЕН. ОТ МВР ЛЪЖАТ, ЧЕ Е ЗА "БОТАШ"
Два различни и независими един от друг източника на "Гласове" заявиха, че действията на прокурорите на Кьовеши в "Булгартрансгаз" са заради разширението на газохранилището в Чирен. По-рано от МВР пуснаха информацията, че акцията е заради договора с турската компания БОТАШ.
"Не е вярно. Нито един документ за БОТАШ не е поискан от разследващите, които се интересуват от газохранилището "Чирен". От МВР разпространяват фалшива информация, за да скрият, че европейската прокуратура разследва далаверите на Мирински и Пеевски", заяви пред "Гласове" човек от службите.
Друг източник от прокуратурата потвърди, че акцията на европейските му колеги е за Чирен, а МВР се е забавило с осигуряването на достъп с няколко дни, което е вбесило хората на Кьовеши.
"Медиапул" съобщава, че се работи по сигнал на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) за опасна промяна в сондажите за разширение на газохранилището в "Чирен". Проектът се осъществява с европейско финансиране, което обяснява и ангажирането на прокуратурата на Лаура Кьовеши.
Ето какво пише Велислава Пеева в mediapool.bg:
"Енергийният форум подаде преди няколко месеца сигнал до множество институции за "сериозните опасности надвиснали над газохранилището "Чирен“ за неговото технологично компрометиране поради непрофесионалните и съмнителни действия на ръководството на "Булгартрансгаз" ЕАД".
Преди година бе проведен търг за разширение на капацитета на "Чирен" чрез нови 10 експлоатационни наклонено-насочени соднажи и 3 набпюдателни (вертикапни) за срок от 600 календарни дни.
Търгът бе спечелен от Д33Д "Чирен Дрилинг 2022", но обединението се отказа. След това поръчката бе поета от обединението "Екзало Дрилинг Чирен" с участници "Главболгарстрой" и "Газ Проджект Девелопмънт". Цената бе 221 221 200 лева без ДДС.
Енергийният форум отбелязва в своите сигнали, че участници в търга нямат експертиза по организиране и изпълнение на сондажи за нефт и природен газ. Те са декларирали като подизпълнители опитни чуждестраннни сондажни фирми с национален и международен опит.
В сигнала на БЕМФ се допълва, че изпълнителят на поръчката неколкократно е сменил сондажния подизпълнител с фирми със "спорен професионален опит" при сондиране на накпонено- насочени сондажи в условия на дефицит на пластово налягане, какъвто е случая с "Чирен".
След това изпълнителят е предприел и целенасочени действия за промяна на сондажите и "по-конкретно замяна на планирани наклонено-насочени сондажи с 20 вертикапни сондажа, въпреки доказаната неефективност на предлагания подход", пише БЕМФ.
Ефектът е по-ниски разходи за сондиране в разнер на 80-90 млн лева, защото вертикалният сондаж е с 40% по-евтин, алармира неправителствената организация. Според БЕМФ крайният ефект би бил компрометирането на "Чирен".
"Изготвеният доклад за предлаганата подмяна е предмет на вътрешен одит в "Булгартрансгаз", възложен от изпълнителния директор на дружеството. Заключенията от същия са скандални и би следвано да са предмет на прокурорско разследване", се казва в сигнала."
Калин Стоянов: Проверката на "Булгартрансгаз" от европрокуратурата се извършва на различни места в страната
Проверката, която Европейската прокуратура прави на държавното дружество "Булгартрансгаз", се извършва на различни места в страната. Това обяви пред БНР министърът на вътрешните работи Калин Стоянов:
"Колеги от Главна дирекция "Национална полиция" оказват съдействие и работят по постановление на Европейската прокуратура, с което е възложено да се извършат процесуални действия на различни адреси - със сигурност в София, Сливен и другия мисля, че беше в Козлодуй. Няма никакви други подробности. Ако от Европейската прокуратура преценят, те могат да ги изложат".
По-рано днес стана ясно, че Европейската прокуратура разследват "Булгартрансгаз". Рано тази сутрин полицията е осигурила достъп до газовия оператор.
От "Булгартрансгаз" няма официална информация с какво е свързана проверката на европрокуратурата. Европрокуратурата разследва проекти, които се осъществяват с европейско финансиране.
Мартин Владимиров: Европрокуратурата разследва разширението на Чирен с европейски пари
Влизането и проверката на европейската прокуратура в "Булгартрансгаз" е заради злоупотреба с европейски средства по стратегически европейски проекти.
Това коментира Мартин Владимиров, старши анализатор в енергетиката в Център за изследване на демокрацията, в интервю пред БНР.
"На този етап няма официална информация за повода на действията на Европейската прокуратура, мисля, че сигурно не става въпрос за разследване на конкурентните практики, защото тя няма мандат, това го прави ГД "Конкуренция". По-скоро става въпрос за злоупотреба с европейски средства, финансирали мащабни проекти за изграждане на газопреносна мрежа или разширението на Чирен, по-скоро е за Чирен", обясни той.
И допълни, че към момента ГД "Конкуренция" разследва сделката между Боташ и Булгаргаз, "защото потенциално нарушава правота на ЕС като не се позволява участието на трети страни".
"Паралелно с това има съмнения за злоупотреба с обществени поръчки за разширяването на Чирен и газопреносните връзки с Гърция и Румъния. Подозирам и двата големи проекта, които са финансирани частично от ЕК. Това, което виждаме последните години е, как за пореден път България се превръща на Троянски кон за прокарване на руските интереси и частни играчи, търгуващи с руски газ или се дава преимущество на големи частни строителни компании в България. А те през годините са били абонати за спечелване на обществени поръчки за газопреносна мрежа", каза анализаторът.
Той обясни, че Европейската прокуратура е доста амбициозна, когато става въпрос за проекти от трансграничен интерес.
"Това са стратегически средства за намаляване на зависимостта от Русия. В завладяната българска енергетика, през последните 15 години, всички правителства са участвали в подобни схеми за осигуряване на частни субекти при големи обществени поръчки в енергийния сектор. Концентрацията в обществените поръчки още от 2009 г. и играчите на пазара, са едни и същи. Те просто си сменят имената, но олигархичните кръгове зад тях са същите", коментира Владимиров.
По думите му зад паравана "диверсификация на газови доставки" се изразходват много пари, Чирен и вертикалния газов коридор, а тези проекти не целят промяна на стратегическия курс на страната, а частни интереси.
https://glasove.com/novini/iztochnitsi-na-glasove-aktsiyata-na-evroprokuraturata-v-bulgartransgaz-e-zaradi-chiren-ot-mvr-lazhat-che-e-za-botash