НА КОНФЕРЕНЦИЯТА В ШВЕЙЦАРИЯ ЗА УКРАЙНА НЯМА И ДУМА ЗА ИЗТЕГЛЯНЕ НА РУСИЯ ОТ РУСКИ ТЕРИТОРИИ
В заключителния документ на конференцията в Швейцария за Украйна няма и дума за изтегляне на Русия от завладените територии, както стана ясно преди няколко дни от японската телевизия NHK. Както се очакваше, в документа не бяха включени основните моменти от „формулата на Зеленски“ относно искането за изтегляне на руските войски отвъд границите от 1991 г. и изплащането на репарации. Вместо това комюникето съдържа общи думи, че подписалите се изразяват ангажимента си към принципите на териториалната цялост на всички страни, включително Украйна. И също така, че „Уставът на ООН, включително принципите на зачитане на териториалната цялост и суверенитета на всички държави, може и ще служи като основа за постигане на всеобхватен, справедлив и устойчив мир в Украйна“. Русия, обаче, също така оправдава позицията си по отношение на „териториалната цялост“, считайки окупираните региони на Украйна за „наша“ територия, въпреки че международната общност не призна тяхната анексия.
Десетки страни, сред които тези от БРИКС и Ватикана, отказаха да подпишат декларацията на конференцията на Зеленски в Швейцария
Участниците в конференцията за Украйна, която се проведе в Бюргенсток на 15-16 юни, приеха заключителен документ. Той беше подкрепен от 80 държави от общо 91, които взеха участие във форума. Армения, Бразилия, Колумбия, Ватикана, Индия, Индонезия, Мексико, Саудитска Арабия, Южна Африка, Тайланд, Обединените арабски емирства и Ватикана не са сред държавите, подкрепили комюникето. В същото време в списъка на подписалите го държави са включени Швейцария, Турция, страните от ЕС, САЩ, Япония, Грузия, Молдова и Сърбия.
Основните тези на комюникето:
Дългосрочното уреждане на конфликта в Украйна трябва да включва и двете страни
Всички военнопленници, пленени по време на конфликта в Украйна, трябва да бъдат освободени;
Всяко използване на ядрена енергия и ядрени съоръжения трябва да бъде безопасно, сигурно и щадящо околната среда;
Продоволствената сигурност не трябва да се използва по никакъв начин за военни цели;
Нападенията срещу кораби и пристанища "са неприемливи";
Пътят към мира трябва да се основава на международното право и особено на Устава на ООН;
Всички деца и цивилни граждани, които "са били депортирани, незаконно разселени и задържани", трябва да бъдат върнати в Украйна.
Президентът на Швейцария Виола Амхерд призна, че форумът е показал разминаване във вижданията.