АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

2 ЮНИ – ДЕНЯТ НА БОТЕВ И ЗАГИНАЛИТЕ ЗА СВОБОДАТА И НЕЗАВИСИМОСТТА НА БЪЛГАРИЯ

Христо Ботев
02.06.2024 / 10:36

Днес отбелязваме 2 юни – Денят на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България.

Навършват се 148 години от гибелта на революционера, дал живота си за свободата и независимостта на България.

В цялата страна се организират чествания.

Този ден се отбелязва от 1901 година, когато на връх Околчица, лобното място на Ботев, се събират негови четници и други граждани да отдадат почитта си.

През 1876 г. 205 млади момчета слизат на дунавския бряг при Козлодуй и с трепет целуват родната земя. Окриля ги светлата идея да се сражават за свободата на Отечеството си, задушено в петвековния гнет на Османската империя.

Воевода на четата е 28-годишният поет-революционер Христо Ботев, за когото любовта към родината е над всичко. "Идеята за свободата е всесилна и любовта към нея сичко може да прави" - убеден е той. Разпределени на групи, Ботевите четници се качват на австрийския кораб "Радецки" от различни румънски пристанища по Дунав. Предрешени като градинари, те укриват оръжието и въстаническите дрехи в уж градинарските сандъци. Когато наближават българския бряг, Ботев заставя капитана да свали въстаниците при Козлодуй.

Предстоят им тежки преходи и сражения. Надеждата на поета да запали искрата в сърцата на родолюбивите българи и да ги поведе в битка за освобождение на България угасва на 1 юни (20 май по стар стил). Тогава, след тежък бой във Врачанския Балкан, по здрач един изстрел покосява Ботев.

Историята на Ботевата чета е една от най-ярките страници в Априлското въстание от 1876 година - връх в освободителните борби на българите в Османската империя. Жестокото му потушаване предизвиква широк международен отзвук и довежда до освободителната за България Руско-турска война от 1877-78 г.

Днес Ботев е сред най-обичаните ни национални герои, оставили светла диря в съзнанието на поколения българи. А гениалната му поезия и страстната му публицистика са скъпи на всеки от нас.

От 1901 година насам 2 юни официално се чества като Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България, а от 1948 г. точно в 12 часа всяка година сирени ни приканват към едноминутно мълчание в цялата страна.

За 76-и път хора от цялата страна извървяха пътя на четата на поета революционер от Козлодуй до връх Околчица, за да се поклонят пред делото му.

Трасето е 120-километрово и се изминава за няколко дни. Походниците пренощуваха под звездите така, както са направили Ботев и неговите четници.

В похода тази година се включиха 1800 души, което е рекорд до сега.

Вървяха в студ, пек, дъжд и вятър… Различни като име, пол и възраст те тръгнаха от Козлодуйския бряг, където Ботев е оставил целувката си върху родната земя, до легендата Околчица.

Ивана е от Бургас, а Радостина от Кнежа. Запознали се на похода, а песента ги сприятелила за броени часове. Носталгично се чувстват и в 6-членното семейство на Георги Обретенов, които изминали стотици километри, за да почетат Ботев.

"Живеем в Англия, но при всяка една ваканция сме си тук, в България. Постоянно си идваме в България. Духът ни е в България. В Англия сме икономически бежанци. България е с нас!", заяви Георги Обретенов.

Бащата на 4 момчета иска да им завещае нещо важно – да обичат родината и да тачат героите ѝ.

А поклонниците на святото му дело стават всяка година все повече и повече. Сега са над 50.

Една от тях е групата от Годеч. Идват за четвърта година. "Първият път бяхме 12 души. След това 25", твърди Бойко Младенов.

В родния град на Христо Ботев - Калофер, с тържествена заря-проверка беше почетена паметта на революционера още на 1 юни. В церемонията се включиха представителните роти на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Почетният сторй прие бригаден генерал Маргарит Михайлов. С едноминутно мълчание и падане на колене стотиците хора, дошли от цялата страна, почетоха паметта на героите.

Кулминацията на тържествата ще бъде на Мемориалния комплекс в града. С военен ритуал днес от музея на революционера ще бъде изнесено знамето на Ботевата чета, а след това ще има митинг поклонение.

Сирени ще прозвучат в цялата страна в памет на Ботев и загиналите за свободата на България

В Деня на почит към паметта на Христо Ботев и на загиналите за свободата на България 2 юни в 12 часа сиренната система ще бъде задействана в продължение на 2 минути.

При подаването на сигнала всички пешеходци и пътни превозни средства в населените места в страната следва да преустановят движението си по улиците и площадите, като останат на място.

Днес се навършват 148 години от подвига на Ботев и четата му.

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев