АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

ЕС ДАДЕ "ЗЕЛЕНА СВЕТЛИНА" ЗА ПЪРВИЯ В СВЕТА ЗАКОН ЗА ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ

изкуственият интелект ни чака...
22.05.2024 / 12:40

Първия в света закон за регулиране на изкуствения интелект (AI) получи окончателно във вторник “зелена светлина” от държавите-членки на ЕС, докато институциите по света се надпреварват да въвеждат ограничения за тази технология

Съветът на ЕС одобри Акта за изкуствения интелект - новаторски нормативен акт, в който се определят всеобхватни правила за технологиите на изкуствения интелект.

"Приемането на акта за изкуствения интелект е важен етап за Европейския съюз", заяви във вторник Матийо Мишел, държавен секретар на Белгия по въпросите на цифровизацията.

"С акта за изкуствения интелект Европа подчертава значението на доверието, прозрачността и отчетността при работата с новите технологии, като същевременно гарантира, че тази бързо променяща се технология може да процъфтява и да стимулира европейските иновации", добави Мишел.

Какво забранява законът?

Законът за изкуствения интелект прилага подход, стъпващ на потенциалния риск от изкуствения интелект, което означава, че различните приложения на технологията се третират по различен начин в зависимост от потенциалните заплахи, които те представляват за обществото.

Законът забранява приложенията на изкуствения интелект, които се считат за "неприемливи" от гледна точка на нивото на риска. Такива приложения включват т.нар. системи за "социално оценяване", които класират гражданите въз основа на обобщаване и анализ на техните данни, емоционално разпознаване на работното място и в училищата, прогнози за потенциални нарушения на обществения ред и обществени принципи.

Високорисковите системи за изкуствен интелект обхващат автономни превозни средства или медицински изделия, които се оценяват въз основа на рисковете, които представляват за здравето, безопасността и основните права на гражданите.

Те включват и приложения на AI във финансовите услуги и образованието, където съществува риск от предубеденост, заложена в алгоритмите на AI.

Матю Холман, партньор в адвокатската кантора Cripps, заяви, че правилата ще имат сериозни последици за всяко лице или организация, които разработват, създават, използват или препродават изкуствен интелект в ЕС, като американските технологични фирми са в центъра на вниманието.

"Законът за AI на ЕС не прилича на никой друг закон по света", каза Холман. "Той за първи път създава подробен регулаторен режим”, добави той.

"Американските технологични гиганти следят отблизо този развиващ се закон", добави Холман.

Глобите

"Отделени бяха много средства за публични генеративни системи за AI, които ще трябва да осигурят съответствие с новия закон, който на някои места е доста обременяващ.", добави той.

ЕС ще има право да налага глоби на компании, които нарушават Закона за AI, в размер на 35 млн. евро (38 млн. долара) или 7% от годишните им глобални приходи - в зависимост от това коя от двете суми е по-висока.

Промяната в законодателството на ЕС идва след стартирането на ChatGPT от OpenAI през ноември 2022 г. Тогава длъжностните лица осъзнаха, че в съществуващото законодателство липсват подробностите, необходими за справяне с разширените възможности на нововъзникващата технология за генеративен изкуствен интелект и с рисковете, свързани с използването на материали, защитени с авторски права.

Дългият път до реалното прилагане

Законът налага строги ограничения върху системите за генеративен AI, наричани от ЕС изкуствен интелект с "общо предназначение". Те включват изисквания за спазване на законодателството на ЕС в областта на авторското право, разкриване на прозрачност относно начина на обучение на моделите, рутинно тестване и адекватна защита на киберсигурността.

Но според Деси Савова, партньор в Clifford Chance, ще мине известно време, преди тези изисквания действително да влязат в сила. Ограниченията за системите с общо предназначение ще започнат да се прилагат едва 12 месеца след влизането в сила на Закона за AI.

Дори и тогава генеративните системи за изкуствен интелект, които в момента са налични на пазара, като ChatGPT на OpenAI, Gemini на Google и Copilot на Microsoft, получават "преходен период", който им дава 36 месеца от деня на влизането му в сила, за да приведат технологиите си в съответствие със законодателството.

"Постигнато е споразумение по Закона за изкуствения интелект и този правилник е на път да стане реалност", каза Савова по имейл за CNBC.

"Сега вниманието трябва да се насочи към ефективното прилагане и изпълнение на Закона за AI.", добавя тя.

МЕДИАПУЛ

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев