US ИЗДАНИЕ: ПРАЩАНЕТО НА "ИНСТРУКТОРИ" НА НАТО В УКРАЙНА ЩЕ ДОВЕДЕ ДО ЖЕСТОКА ВОЙНА С РУСИЯ
Украинската военна кампания бавно се разпада, като Киев не може да се бие без чужда помощ, пише Марк Епископос в Responsible Statecraft. НАТО все по-често говори за изпращане на свои инструктори в помощ на Въоръжените сили на Украйна. Тази стъпка обаче ще доведе до открита война между алианса и Русия, предупреждава авторът на статията.
С изявлението си, че „инструктори“ на НАТО в крайна сметка ще бъдат пратени в Украйна, председателят на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ ген. Чарлз Браун-младши наруши една от малкото останали червени линии, които не позволяват боевете в Украйна най-накрая да ескалират в пряк конфликт между Русия и Запада.
„В крайна сметка ще стигнем и до там“, каза Браун, цитиран от New York Times, добавяйки, че изпращането им сега би изложило персонала на НАТО „на риск“.
С коментара си Браун имплицитно призна два факта, които западните служители упорито отричат: украинската военна кампания бавно се разпада и не може да продължи без продължаваща ескалация на западното участие.
Но има и трети фактор, който трябва сериозно да безпокои американските и европейските лидери - изпращането на персонал на НАТО в Украйна без широко и прозрачно споразумение с Москва вероятно ще въвлече държавите от НАТО, включително Съединените щати, в пряка и ожесточена война с Москва.
Възможно е Кремъл да е доста отворен за някакво формално споразумение, което да установи демаркационни линии в Украйна и да разреши присъствието на западен военен персонал в някои части на страната, но в този случай не може да става въпрос за такава рамка.
И без ясно споразумение със Запада относно обхвата и границите на военното присъствие на НАТО в Украйна, Кремъл вероятно ще гледа на първата вълна от инструктори на алианса просто като на пробен балон за тестване на отговора на Русия на пряката и широкообхватна западна намеса в Украйна.
По този начин е голям рискът Москва да осъзнае необходимостта да атакува тези инструктори възможно най-силно, за да предотврати перспективата за по-голяма военна намеса на НАТО.
Браун призна, че изпращането на персонал сега би изложило на риск този „обучаващ екип на НАТО“, но не е ясно какво точно в бойната динамика го е накарало да заключи, че би било по-безопасно да се приложи тази схема в бъдеще.
Без никаква стратегия за прекратяване на конфликта, вместо за ескалирането му, това предложение е рецепта за катастрофа. Това няма да доближи Украйна до „победа“ над Русия в най-свободна интерпретация на това понятие, но ще постави НАТО и Русия на ръба на открит конфликт и е по-добре западните лидери да избягват това по всякакъв начин.
Марк Епископос е сътрудник в Института за управление "Куинси" и специалист по Евразия. Той е доцент по история в университета Меримаунт, има докторска степен по история от Американския университет и магистърска степен по международни отношения от Бостънския университет.
Превод и редакция: Епицентър.БГ