ЕЛЕНА ЙОНЧЕВА ПРЕД EURONEWS: ОЧЕВИДНО ИЗПРАЩАНЕТО НА ВОЙСКИ В УКРАЙНА ВЕЧЕ Е НА МАСАТА ЗА ОБСЪЖДАНЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон в понеделник вечерта започна да говори за евентуално изпращане на европейски войски, на войски на натовски държави в Украйна. Може би - в резултат на двустранни споразумения, не става ясно засега. Но е очевидно, че тази тема вече се повдига, вече е на масата за обсъждане. Силно съм обезпокоена. Това заяви Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, която участва в дискусия на Euronews Bulgaria в Страсбург във вторник.
Участието на държави от ЕС вече активно в тази война, може да доведе до световна война, и то война срещу държава, която е ядрена сила. Това е много опасен ход. И тук Европейският парламент, Европейската комисия трябва да имат много ясна позиция и да създадат условия за преговори, каза тя.
Европа трябва да оказва и оказва хуманитарна помощ на Украйна, коментира още Елена Йончева. Във вторник в Страсбург тя подкрепи отпускането на 50 млрд. евро за възстановяването на Украйна – под формата на заеми и помощи, за хуманитарни нужди.
В същото време Елена Йончева беше категорична, че вече две години Европа не може да инициира преговори за прекратяване на конфликта и не може да намери начин да се справи със ситуацията. Да кажем, че Европа се превръща във втора цигулка в международната общност е дипломатично, заяви тя. Европа губи своята стратегическа независимост. Сякаш вече няма политици като Шарл де Гол, Франсоа Митеран, Хелмут Кол, които да защитават интересите на гражданите си, каза Елена Йончева. Европа не изпълни своята отговорност по Минските споразумения, където Германия и Франция бяха гаранти. Не предложи ясна инициатива за преговори, не излезе даже с позиция по време на преговорите през март 2022 г. в Истанбул. Европа се превърна от съюз, който е създаден да опази мира, във военен донор, коментира още тя.
Елена Йончева се позова на експерти от САЩ и от Европа, които вече открито заявяват, че Украйна не може да спечели войната на бойното поле. Трябва да се търси мирно решение. Едно от последните проучвания на Европейския съвет за външна политика показва, че гражданите на ЕС искат Европа да е инициатор, да има активна роля в търсене на решението на конфликта в Украйна. И че трябва да се постигне компромис. Голяма част от европейските граждани смятат, че Европа не е достатъчно инициативна, каза евродепутатът.
Според нея това ще е една от причините за по-слабия резултат на европейските избори на партиите в политическия център – Европейската народна партия и Партията на европейските социалисти. Другите две основни теми, които ще повлияят на вота през юни са „зелената сделка“ – хората не разбират защо трябва да платят социалната цена за нея, и миграцията.
В последните близо три години Елена Йончева координира преговорите между Европейския парламент, Съвета и Комисията по Пакта за миграцията, който включва десет законодателни акта. Един от тях ще замени действащия сега Дъблински регламент, който е несправедлив към държавите по външните граници на Съюза, като България.
Битката за промяна на правилата за миграцията в ЕС се води повече от десет години. Накрая успяхме да защитим не само европейските интереси в тяхната цялост, но и българските. България ще бъде по-добре защитена – ако има голям наплив към нашата страна, останалите държави в ЕС ще ни помогнат да преразпределим мигранти, каза Елена Йончева. Новите правила ще влязат в сила след две години. Дотогава България и други държави от ЕС ще разполагат с бюджет от 2 млрд. евро, за да се подготвят.
Междувременно Австрия използва Дъблинския регламент, за да постави допълнителни условия пред членството на България в Шенген. От края на март страната ни ще бъде допусната частично – само с въздушните и морските си граници. За сухопътните предстои допълнително да договаряме дата за прием. Едно от условията за това, по настояване на Австрия, е България да ускори обратното приемане на мигранти, които са влезли през нейната територия в ЕС. Според публикации във Виена, по оценки на министерството на вътрешните работи става дума за около 6 000 души. България, Румъния и Австрия дори подписаха тристранно изявление в този смисъл.
„Опасявам се, че не трябва да сме големи оптимисти за пълноправно членство в Шенген. В понеделник министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер ни предупреди, че позицията му не е променена. Не трябва да имаме илюзии“, коментира Елена Йончева.
Попитана за целта пред правителството в България страната ни да се присъедини към еврозоната, Елена Йончева заяви – „Струва ми се, че управляващите вече подготвят българското общество, че това може да не се случи в срока, който беше обещан – 1 януари 2025 г. Инфлацията е 8,7% при условие, че трябва да е 4,4%. Основната причина е в неконтролируемото вдигане на цените на стоките в последните 12 месеца. Дали ще се справим? Изглежда малко вероятно.“