ДЕНКОВ НЕ СЕ Е ОТКАЗАЛ ДА СТАВА ВЪНШЕН МИНИСТЪР, ОБЕЩАВА ПРИЕМСТВЕНОСТ МЕЖДУ НЕГО И ГАБРИЕЛ
Има политици, има медии, които се опитват да представят процеса на този преход в грешна светлина. Това не е процес, който е свързан с борба за постове., поясни премиерът, макар че от ПП-ДБ говорят само за постове
Премиерът Николай Денков не се отказал да става външен министър, пое ангажимент да има приемственост между него и вицепремиера Мария Габриел след ротацията на кабинета, когато двамата трябва да разменят постовете си.
"Има политици, има медии, които се опитват да представят процеса на този преход в грешна светлина. Това не е процес, който е свързан с борба за постове. Това не е процес, в който една политическа сила се опитва да "надлъже" другата политическа сила. Това е процес, който ще предопредели, кои са истинските приоритети, по които ще продължи да работи правителството през следващия период. Процесът, който виждате, е борба за това приоритетите да останат такива, каквито бяха през последните месеци, да можем да ги доразвием и да можем след 9 месеца отново да обсъждаме как да продължим напред", каза Денков пред Общото събрание на сдружението на общините.
Засега Денков и ПП-ДБ настояват той да стане външен министър след ротацията, но ГЕРБ също държи да получи поста в МВнР. Преговорите продължават, като се очаква да завършат след първоначално посочената дата – 6 март.
"През последните седмици няма партньор, било то чуждестранен или национален, който да не е започнал разговора с въпроса: „А вие ще успеете ли да направите прехода“? Сигурен съм, че г-жа Габриел трябва да отговаря на същите въпроси. Уверявам ви, че ние с нея нямаме съмнения в това отношение. Това, което зависи от нас, ще го направим“, каза Денков.
"Ще има приемственост. Работим много упорито в една не много лесна среда, за да може да се чувствате спокойни, че това, което виждате като правилна посока на развитие, ще продължи“.
"Дали ние ще продължим да работим с фокус върху борбата с корупцията, реформата на правосъдната система, спиране на течовете в областта на публичните финанси, така че да има по-ефективно използване на тази средства. Също и в публични сфери, които години наред бяха изоставени в бюджетното финансиране. Ще спомена специално силно завишените бюджети в областта на културата, спорта, образованието. Разбира се, никога не стига за всички. Това, което се опитваме като екип през тези години, е да дефинираме как тези средства, които от бюджета влизат в различните сфери, биха могли да допринесат за едно – повишаване на качеството на живот", посочи Денков.
"Отново повтарям, че процесът, който виждате, е борба приоритетите да останат такива, каквито бяха през последните месеци, да можем да ги доразвием и да можем след девет месеца да обсъждаме как да продължим напред. За съжаление, има политици, които се опитват да представят нещата в друга светлина и да убеждават, че ако няма редовно правителство и работещ парламент, нещата ще бъдат по-добре. Не, няма да бъдат по-добре, защото няма как да има бюджет и приоритети“, коментира Николай Денков.
По думите му основните приоритети пред България остават – влизането в Шенген и еврозоната, което ще бъде в полза на хората и бизнеса.
"Партньорството ни с вас се основава на тези приоритети“, посочи още Денков пред представителите на местната власт.