ПРАЗНУВАМЕ ВАСИЛЬОВДЕН!
Още от втората половина на IV век на този ден заедно с Обрезание Господне се чествала и паметта на свети Василий Велики, починал на 1 януари през 379 г.
Той е сред великите учители на Църквата. Роден е и израснал в Кесария Кападокийска. Благодарение на доброто си образование Василий и двама от братята му станали епископи: Василий в Кесария, Григорий в Ниса и Петър в Севастия. Те дали своя принос за развитието на християнското богословие и за утвърждаването на християнството, получило право на свободно разпространение през 313 г.
Многоученият Василий владеел почти всички науки на своето време. И най-важното, той усвоил божествената теория на евангелието, която приложил на практика в строгия си подвижнически живот. След обучение в Атина Василий решил да води монашески живот. Посетил центровете на подвижничеството в Египет, Палестина, Сирия и Месопотамия.
Когато се завърнал, станал монах и през 362 г. бил ръкоположен за дякон и презвитер, а в 370 г. бил избран за епископ на Кесария. С умение и смелост Василий водил много битки за православната вяра. Успешно се борил и срещу арианската ерес.
А пастирската му работа била несравнима - по своя обхват и успешност. Наред с това е оставил много богословски трудове, сред които е и знаменитият Шестоднев, както и текстове на светата литургия, известна с неговото име. Починал е на 49-годишна възраст.
Народната традиция свързва празника и с обичая сурвакане - събират се млади мъже, които обикалят къщите през нощта и сурвакат техните стопани. На самия празник минават и групи от деца, които също сурвакат стопаните на къщите, добавя БНР.
Самото сурвакане се явява един вид продължение на коледарските благословии. Както коледарите и сурвакарските групи си имат водач и човек, който изпълнява ролята на магарето и прибира парите и другите дарове.
И пак, както коледарите носят със себе си криваци, така и сурвакарите на Васильовден носят дряновици, украсени с пуканки, сушени плодове и вълна. В някои места вместо дряновица се използва и крушевица, т.е. клонки от крушово дърво.
Днес имен ден празнуват хората с имена: Васил, Васко, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Василий, Властин, Властина, Влайко, Въла, Царена и други.
В община Сливен мъжете с името Васил са 1111, като 726 от тях са с постоянен адрес в града. Дамите с името Василка са 418. От тях 241 са с адресна регистрация в Сливен. Мъжете, носещи името Веселин са 630, като от тях 518 са с постоянен адрес в града. Веселина се казват общо 450 дами, от тях 372 са с постоянен адрес в града. Името Васила носят 23 жени в общината, от тях 10 са от Сливен. 118 са представителките на нежния пол, носещи името Весела, които живеят в града, а за цялата община са общо 135. 23 са общо жените с име Веселка, като 3 са в населените места. Двама са господата, носещи името Василий. По един са жителите на с имена Васо и Васа. Мъжете, които се казват Васко са общо 34, 24 от тях са в града. Своя имен ден отбелязват и дамите, носещи името Въла. В цялата община те са 15.
Честит празник на всички именици!
Пресслужба на община Сливен