ИВАН ИГОВ: ТРЯБВА НИ ТОТАЛНА ПРОМЯНА В ОБРАЗОВАТЕЛНАТА СИСТЕМА! ДИГИТАЛНИТЕ ПОКОЛЕНИЯ СА РАЗЛИЧНИ
"Нашето училище все още остава обучилище. Част от знанията не са изобщо адекватни нито към възрастта, нито към бъдещето на децата. На заден план остават неща, свързани с гражданското поведение, със здравето и живота. Училището, още когато е създадено от древните гърци, е създадено, за да създава граждани."
Това мнение изрази пред БНР психологът Иван Игов.
Училищният психолог не е терапевт, не е и психологически консултант. Той трябва да има накъде да насочи случая. Ролята на училищния психолог е по-скоро превантивна, посочи Игов.
Няма нито една истинска магистратура по училищна психология, уточни той.
България е единствената страна в ЕС, в която психологията не е регламентирана като професия, подчерта Иван Игов в предаването "Преди всички".
"Иначе в училище има куп млади хора, психолози, много всеотдайни, но големият проблем и на учителите, и на психолозите е, че поколенията се променят. Дигиталните поколения са много различни. Те не възприемат света по абстрактно-логичен начин, както е построена учебната система. Те събират собствени стимули, които да комбинират по начин, характерен за всеки един от тях. Това правят нашите деца. Те събират информация и подреждат като собствен пъзел тази информация много по-различно от това, което се случва в училище."
"Трябва да променим цялата образователна система. Всичко, което сега децата възприемат по един скучен, абстрактен начин. Това означава тотална промяна в образователната система", смята Игов.
Според него днешните педагози са "изправени пред една барикада" и използват стари и неразбирани от децата средства и подходи.