ГЕРБ, ДПС И ИТН СРЕЩУ АСЕН ВАСИЛЕВ: БЛОКИРАТ ИДЕЯТА МУ ДА ПРЕХВЪРЛИ МЕЖДУНАРОДНИТЕ АРБИТРАЖИ НА МП
Василев се опита да направи тази "реформа" още по времето на кабинета "Петков", но така и не успя. Сега намеренията му отново срещат съпротива.
Депутати от ГЕРБ, ДПС и ИТН са се подписали под проект за решение, който се опитва да блокира намерението на министъра на финансите Асен Василев да прехвърли международните арбитражи дела на правосъдното министерство, пише "Сега". Темата е важна, защото засяга казуси с огромен материален интерес - понякога милиарди (като в случая с АЕЦ "Белене", когато България загуби, и като евентуално дело срещу "Газпром" заради спрените доставки).
Василев се опита да направи тази "реформа" още по времето на кабинета "Петков", но така и не успя. Сега намеренията му отново срещат съпротива.
"Плаващата тематична коалиция" в състав ГЕРБ-ДПС-ИТН настоява, че международните арбитражни дела трябва да останат в "портфейла" на финансовия министър. Сега е така и положението не трябва да се променя, а ако ще се променя нещо, това трябва да стане в Народното събрание, не с маневри на ниво "правителство" - това е есенцията на проекторешението и предългите мотиви към него, подписани от Делян Добрев, Хамид Хамид, Тошко Йорданов и още техни колеги от трите парламентарни групи.
С този проект ГЕРБ на практика за пореден път се разграничава от правителството, в което участва, и се сдружава с партии от опозицията срещу партньорите си ПП и ДБ (правосъдният министър Атанас Славов смята за напълно резонно предложението на колегата си Асен Василев и го подкрепя "с две ръце").
През февруари т. г. служебният финансов министър Росица Велкова обяви процедура за избор на процесуални представители по международни арбитражни дела за следващите четири години. Явиха се осем чуждестранни адвокатски кантори. След оценка на офертите на 19 май Велкова се спря на White & Case и Arnold & Porter Kaye Scholer. Няма информация да са подписани споразумения.
Вероятно от ГЕРБ, ДПС и ИТН се притесняват, че преместването на арбитражите от финансовото към правосъдното министерство ще доведе до нова процедура, в която може да се очертаят други фаворити.
МФ и в момента, по силата на действащо споразумение, ползва услугите на White & Case и Arnold & Porter Kaye Scholer. White & Case навремето представляваше страната ни в спора с "Атомстройекспорт" за АЕЦ "Белене". Защитата не сполучи и по времето, когато на власт бе ГЕРБ, се наложи България да плати над 1 млрд. лева за двата руски реактора. 20 милиона бяха адвокатските разноски на White & Case.
В момента в МФ има специална дирекция "Съдебна защита". Идеята на Асен Василев е тя да бъде закрита, като част от опитните ѝ служители бъдат прехвърлени в правосъдното министерство.
Адв. Ивайло Дерменджиев, специалист по арбитражно право и председател на Висшия адвокатски съвет, още преди година публикува становище, в което подкрепи идеята защитата на държавата в международните спорове да премине към правосъдното министерство, като намеква, че и български кантори могат да бъдат наемани за такива дела. "Обединените опит и експертиза на Министерството на правосъдието и тези на експертите от дирекция “Съдебна защита” на МФ щe дoвeдат дo eфeĸтивнo тpeтиpaнe нa възниĸнaлитe ĸaзycи и до оптимизиране на нaпpaвeнитe пpeз пocлeднитe 10 гoдини ĸoлocaлни paзxoди зa aдвoĸaтcĸи xoнopapи", посочва адв. Дерменджиев. Той дава следния пример - от отчeта нa Mиниcтepcтвoто нa финaнcитe зa бюджетната 2021 г. става ясно, чe paзxoдите зa воденето на cъдeбни и apбитpaжни пpoизвoдcтвa са били в paзмep нa над 92 млн. лв. Пo-гoлямaтa чacт oт тях изглeждa ca били плaтeни нa aнгaжиpaнитe oт MФ aмepиĸaнcĸи юридически ĸaнтopи.
Някои наблюдатели коментират, че Асен Василев всъщност прокарва интересите на представители на адвокатската гилдия.