СЛИВЕН ОТБЕЛЯЗА ТЪРЖЕСТВЕНО ГОЛЕМИЯ ПРАЗНИК НА СЛОВОТО И ДУХОВНОСТТА - 24 МАЙ
Сливен отбеляза тържествено 24 май. Проявите започнаха с празнично шествие на ученици от сливенски училища, което премина по Главната улица и се позиционира на площад „Хаджи Димитър“, където бе проведена тържествена церемония. Ученици поднесоха гирлянд пред паметника на войводата и сливенските възрожденци. На организираната от Община Сливен церемония за 24 май официални гости бяха народните представители Мария Белова и Татяна Султанова, председателят на Общинския съвет Димитър Митев и носителят на наградата „Аргира Жечкова“ за 2023 година – Веселина Тонева.
„За нас - българите, 24 май е свещен ден, който предизвиква вълнение, непознато за други народи. Пътят на буквите ни, на словото и писмеността е изстрадан и заслужава нашата почит. Щастлив съм, че трепетът от този празник не намалява с годините. Децата ни носят нашата духовна и културна памет, закодирана в гените ни още от първоучителите Кирил и Методий и техните последователи. Тази памет ни е превела през мрачните векове. Живеем във време на предизвикателства, на промени, което още повече изисква от нас да съхраняваме културата си, родовата си памет, нашата духовност“, каза кметът.
Според него българската култура продължава да бележи нови върхове и днес. Той даде за пример връчената снощи в Лондон най-голяма съвременна награда за литература на българския роман „Времеубежище“ на Георги Господинов. По думите на кмета Сливен също е дал много за образованието и културата на страната ни.
„Сливен е известен не само като град на стоте войводи и като първия индустриален град, но и като един от духовните центрове на България. Достатъчно е да си припомним имената на хора като Даскал Добри Чинтулов, събудил със своите песни жаждата за свобода и борба у младежите, на Даскал Сава Доброплодни – поставил първата театрална постановка и дал началото на българския театър, на нашия съгражданин Васил Гендов - създател на първия български филм, на първия български художник с академично образование - Димитър Добрович, на първия директор на националното радио – един от най-големите най-художествени критици в България – Сирак Скитник, на Антон Иванов – родоначалник на фолклористиката в Румъния, автор на музиката на румънския химн и един от най-големите дарители за българската просвета и култура, финансирал издаването на първия български учебник – „Рибния буквар“. Можем да изброяваме много имена на наши съграждани, които са били в основата на културното и духовно развитие на България. Днес искам да благодарим на съвременните будители и рицари на словото и духа, които продължават тяхното дело“, допълни Стефан Радев. Той призова учениците да се гордеят със своя произход, със своята страна и роден град. „Не забравяйте, че образованието е единственият път за пълноценен и щастлив живот. За всеки българин 24 май е свят ден! Така е днес, така е днес, така и ще бъде!“, каза още кметът.
Своето приветствие към присъстващите отправи и Веселина Тонева, която заяви, че високо оценя получената награда и подкрепата на хората. „Словото, ръка за ръка с вярата, е съхранило българския народ през дългите години на робство. Словото, което ни обединява и днес и което ще ни води и в бъдеще, благодарение на което ще ни има и нас, което ще ни носи нови радости и нови победи в сферата на книжовността“, каза тя.
След тържествената церемония, на откритата сцена на площад „Хаджи Димитър“ кметът връчи наградите на ученици, носители на награди от национални и международни състезания и конкурси, с участието на децата от проекта „Музиката вместо улицата“. След награждаването на сцената, пред сливенската публика, излязоха музикантите от ансамбъл „Пирин“.
Пресслужба на община Сливен