МИЛИОНИ ФРАНЦУЗИ ПРОТЕСТИРАХА СРЕЩУ МАКРОН НА 1 МАЙ
Във Франция традиционните манифестации за Деня на труда се превърнаха в поредния протест срещу вече приетата пенсионна реформа. Отново стотици хиляди излязоха на улицата в цялата страна. До напрежение и намеса на силите на реда се стигна в Париж, Лион и Нант, като на места полицията използва сълзотворен газ и водно оръдие. Най-малко 108 полицаи са ранени, 291 души са арестувани, предаде АФП.
Според данни на френските синдикати 2,3 милиона души са участвали в първомайските демонстрации и в протестите срещу пенсионната реформа в цяла Франция днес, съобщава телевизия Бе Еф Ем Те Ве. Според данни на френското вътрешно министерство участниците в демонстрациите и протестите са били 782 000.
"Макрон, оставка" се издигна върху статуята на Площада на Републиката в Париж, откъдето следобед потегли многохилядно шествие, водено от профсъюзни и опозиционни лидери. "Не се отказвайте! (...) Ще си възвърнем пенсионирането на 60 години" - заяви от трибуната Жан-Люк Меланшон, водачът на крайнолявата партия "Непокорна Франция".
Според полицията 8700 души са протестирали срещу реформата в Страсбург, 7300 в Лил, 11 000 в Марсилия, 13 500 в Тулуза и 14 000 в Клермон Феран. Синдикатите говорят за двойно повече участници в протестните прояви в тези градове. Властите казват, че в Париж в различни демонстрации и протести днес участват до 100 000 души в Париж, а в цяла Франция - вероятно до 650 000 души.
Въздушният трафик беше нарушен, като 25 до 33 процента от полетите бяха анулирани на големите френски летища заради протестите срещу реформата.
В Париж пък традиционното първомайско шествие започна в 14 ч. местно време от "Площада на нацията", като там участват представители на синдикати от целия свят.
За 1 май в страната са мобилизирани 12 000 полицаи и жандармеристи, от които 5000 в Париж. В даден момент там полицията използва сълзотворен газ. Сълзотворен газ беше използван и в Нант.
Това е 13-ият ден на общонародна мобилизация срещу пенсионната реформа във Франция.
След като пенсионната реформа бе приета и обнародвана, президентът на Франция Еманюел Макрон обяви на 17 април, че си дава срок от 100 дни за успокояване на нацията. По-рано през седмицата премиерката Елизабет Борн бе натоварена от него да представи пътна карта с инициативи, насочени за постигане на това успокоение. Предстои Борн да изпрати и покани към синдикатите за консултации относно бъдещите действия на властите в областта на социалното осигуряване и трудовия пазар.