КЬОВЕШИ: РАЗСЛЕДВАМЕ ИЗМАМИ С ПАРНИКОВИ ГАЗОВЕ ЗА МИЛИОНИ ЕВРО В БЪЛГАРИЯ
Европейската прокуратура разследва измами за милиони евро, свързани с търговията с емисии на парникови газове в България. Това бе обявено в официално съобщение на самата прокуратура, ръководена от Лаура Кьовеши.
В него се казва, че в понеделник в България се "извършват десетки обиски и следствени действия в разследване на възможна измама по отношение на Системата за търговия с емисии на ЕС (EU ETS), със загуби за милиони евро за ЕС и националните бюджети".
Компанията, отговаряща за проверка на емисиите на парникови газове от топлоелектрически централи и топлоцентрали в България, е разследвана за предполагаемо представяне на фалшиви доклади до компетентните национални органи, твърдя още хората на Лаура Кьовеши.
Според разследването от 2017 г. до момента дружеството съзнателно е подавало неверни данни и документация за годишните отчети за емисиите на парникови газове, произведени от ТЕЦ-ове и топлофикации в България, за да декларира занижени от тях емисии.
Въз основа на доказателствата е изчислено, че недостатъчно декларираните емисии, представени на националните органи, са довели до загуби за бюджета на ЕС и националните бюджети в размер на милиони евро, под формата на неплатени суми за действително изразходвани емисии на парникови газове. Освен това, недостатъчно отчетените емисии са оказали влияние върху качеството на въздуха в България.
Вече са извършени над 40 обиска и са разпитани над 70 свидетели. Разследващите са иззели мобилни телефони, лаптопи и обемна документация по разследването. Следствените действия продължават. Над 150 полицейски служители участват в обиските, извършени в 11 български града, със съдействието на ГДБОП (ГДБОП) и Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС).
Системата за търговия с емисии се счита за една от ключовите политики на ЕС за смекчаване на изменението на климата и е първият пазар на въглеродни емисии в света. Той има за цел да осигури ефективен механизъм за намаляване на емисиите на парникови газове. Съгласно СТЕ на ЕС компаниите трябва да получат квоти за емисии, покриващи техните въглеродни емисии, припомнят от европейската прокуратура.