ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ НА ПАРЛАМЕНТА В ПОСЛЕДНАТА МУ РАБОТНА СЕДМИЦА
В последната работна седмица на 48-ото Народно събрание, преди разпускането на 3-и февруари, депутатите започват с извънредно заседание.
Днес ще стане ясно има ли шанс преди разпускането на Народно събрание да бъдат приети окончателно предложенията за промени в Наказателно -процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, сред които са и двата варианта на механизъм за разследване на главния прокурор.
На първо четене са приети предложението на “Възраждане“ - Националното следствие да стане самостоятелна структура в съдебната власт, а неговият директор да може да разследва главния прокурор, а след това и предложенията на Министерския съвет и на “Демократична България“ - дело срещу Обвинител номер едно да може да образува съдия, временно назначен за прокурор.
Парламентът започва работа с второто четене на Законопроекта за допълнение на закона за здравното осигуряване, с него се създават условия за провеждане на целенасочена политика по регионален достъп до дейности от основния пакет, заплащан от Здравната каса.
Предлага се механизъм за осигуряване на справедливи и достойни възнаграждения на медицинския персонал в общинските и приоритетни болници, които гарантират медицинска помощ, гарантирана от основния пакет от бюджета на Здравната каса.
Депутатите ще обсъдят и проекта за решение за възлагане на Министерския съвет да изготви всеобхватна и финансово обоснована програма за инвестиции в отбраната до 2032 г.
Вносители на проекта са председателят на Комисията по отбрана – Христо Гаджев от ГЕРБ и депутатите от комисията от ПП, ДБ, ДПС и “Български възход“.
Четири от точките от дневния ред ще бъдат разгледани при закрити врата, тъй като докладите на службите са с ниво с класификация “секретно“ или “поверително“.
Това са Годишния доклад за дейността на Държавната агенция “Разузнаване“, годишните доклади за дейността на служба “Военно разузнаване“ и на Държавната агенция “Национална сигурност“, както и Държавната комисия по сигурността на информацията и цялостната дейност по състоянието на защитата на класифицираната информация на Република България през 2021 г.
Кметове и представители на общинските съвети във Варна и Пловдив ще бъдат изслушани в създадена временна парламентарна комисия по казуса с придобиването на “Пловдивския панаир“ от бизнесмена Георги Гергов.
Комисията беше създадена с цел да установи всички факти и обстоятелства, свързани с поемането на пълния контрол на панаира от Гергов чрез действия на централната и местните власти от 2016 г. насам.