СЕНАТЪТ НА ХАМБУРГ СЕ ОБЯВИ ПРОТИВ СЪЗДАВАНЕТО НА ТЕРМИНАЛ ЗА ТЕЧЕН ГАЗ
Сенатът на Хамбург се обяви против създаването на терминал за течен газ в пристанището на града. Проучванията на експерти показаха, че размерът на LNG терминала, планиран от федералното правителство, не може да се съгласува с общите условия в краткосрочен план, каза говорител на екологична институция в петък. По-специално, необходимите мерки за развитие на водното тяло и рискът от широкообхватно блокиране на южната част на пристанището за корабоплаване биха били противопоставени на проекта, пише „Ханделсблат“.
В Европа има големи 28 големи LNG терминала, в това число и в Турция. Има и 8 по-малки LNG терминала на Стария континент, съсредоточени в Норвегия, Германия, Финландия, Швеция и Гибралтар, сочи изследване, изготвени от международни експерти през 2018 година. Испания е най-големият вносител на LNG в Европа. През 2017г. внесе 15,39 милиарда кубични метра LNG (без реекспорта), което е ръст от 19% спрямо 2016г. Втечнен природен газ се внася в Белгия чрез единствения си LNG терминал в Zeebrugge. Франция е вторият по големина вносител на LNG в Европа (след Испания), сочи изследването.
Алжир е основният източник на доставки на LNG към Франция. През 2017 г. Гърция е внесла 1,62 милиарда кубични метра LNG (без реекспорт), което е увеличение от 139.3% в сравнение с 2016 г. Гърция е седмият по големина LNG вносител в Европа, сочи изследването. През 2016 г. обаче вносът на LNG в Италия се е увеличил с почти 32% до около 4,3 млрд. кубически метра. До 2018 година 60 на сто от вноса на природен газ в Италия е от Русия и Алжир.