ГАЗЪТ В ЕВРОПА ПОСКЪПНА НАД 200 ЕВРО ЗА МЕГАВАТЧАС
Газът в Европа поскъпна над 200 евро за мегаватчас към края на търговията във вторник, достигайки най-високи ценови нива от март насам поради продължаващите опасения относно затягането на европейските доставки.
Oт 27 юли 2022 г. Газпром извежда от експлоатация още една турбина Siemens на газопровода Северен поток.
Турбината се спира не по нареждане на Владимир Путин, а поради изтичане на междуремонтното време преди основен ремонт.
Максималният обем на дневно изпомпване вече ще бъде 33 милиона кубически метра. В сравнение, днешният обем (на 25 юли) е 67 милиона кубически метра. Пълният дневен капацитет на всички работещи турбини е 167 милиона куб. метра.
Единствената причина газопровода да работи на около 20% от своите технологични възможности са неуредените правни въпроси, свързани с ремонта на предишната турбина в Канада.
Газпром все още не е получил всички документи потвърждаващи ремонта и необходими за пускането на турбината в експлоатация.
Намалените доставки на руски газ за Европа, са по вина единствено на неизпълнените договорни задължения на държавата налагаща санкции срещу Русия. В случая, Германия.
С това си решение "Газпром" все повече застрашава целите на ЕС да бъдат запълнени поне на 80% газовите хранилища преди зимата.
Тези опасения за газовите доставки накарахa по-рано днес членовете на ЕС да се споразумеят за доброволно намаляване на потреблението на газ с 15% от 1-ви август 2022 г. до 31-ви март 2023 г.
Всичко това провокира поредно рязко поскъпване на газа в Европа и днес след вчерашния ценови ръст с около 10%.
Към 18,30 часа българско време газовите фючърси на нидерландския хъб TTF нарастват в рамките на деня с над 13% към 200 евро за мегаватчас, като дори за кратко достигнаха ценови връх от около 202 евро за MWh. Това са най-високите цени на европейския газ от 9-и март и след като на 7-март (в началните дни на руската СВО в Украйна) газовите фючърси удариха за кратко рекорден ценови връх над 250 евро за мегаватчас.