АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

НЕЩО ЗА ЧЕТЕНЕ

Книга
04.07.2022 / 09:28

БОГАТИТЕ КУПУВАТ БУНКЕРИ: КРИЗАТА НА НЕОЛИБЕРАЛНИЯ КАПИТАЛИЗЪМ НОСИ ВОЙНИ И СМЪРТ

Войната в Украйна раздели българското общество на две групи, всяка от които вижда в другата „образът на врага“, който обслужва интересите на чужди сили, представлява „агент на влияние“, слуга е на чуждо посолство. У нас евроатлантическата хегемония води до доминацията на единия образ на врага и призиви за уволнение на говорещите различно в официалните медии. Говори се, че светът вече става друг, че може да се употреби дори ядрено оръжие. И това не е поради ставащото в Украйна, което е само израз на вече съществуващи тенденции. Още в края на 2021 г. преди да се заговори за перспективи на война в Украйна в статия под заглавие „Нещо се счупи: Защо 2022 г. е пълна с потенциални заплахи“ британският вестник „Индипендънт“ написа: „Сега в света назряват повече военни конфликти, отколкото когато и да било след Втората световна война“.

Отново навлизаме в света на големите войни, в които ще загинат стотици милиони хора. За това се пише и говори всекидневно с нарастващ страх навсякъде по света. Тръмп, Байдън, Сорос, Медведев, Рогозин, Лукашенко и стотици други политици и аналитици говорят за нарастваща вероятност от Трета световна война. Неслучайно в англоезичното пространство на интернет фразата „трета световна война“ се среща 1 млрд. 920 млн. пъти.

Във времена на икономически кризи на капитализма войните в цялата му история са инструмент за излизане от тях чрез рязко засилване на ролята на държавата и насочване на производството и потреблението във военната сфера. В тези периоди обществата са силно разделени, засилват се вътрешните борби и противоречия, радикализацията на масовото поведение и политическата поляризация. Това се вижда днес например при глобалния хегемон САЩ, където американците масово купуват оръжие, за да се защитават от опасностите на едно все по-разделено общество – последните две години са рекордни в броя на новозакупените оръжия от тях, по около 20 милиона годишно. Колкото повече оръжия се купуват вътре в една страна, толкова по-силни са страховете и противопоставянията. В такива ситуации капиталистическите държави излизат от кризата чрез вътрешно обединение с помощта на създаване образа на врага – евреите, комунистите, руснаците, китайците и пр.

Неолибералният американизиран и глобализиран капитализъм изостри всички тези противоречия – като се почне от гигантското неравенство и поляризация в страната хегемон и се стигне до промени в глобалното съотношение на силите, които САЩ отчаяно се опитва да спре. Затова и войната се превръща в основен инструмент на кризисния американизиран неолиберален капитализъм. Това, което наблюдаваме в момента са опитите чрез образа на врага и милитаризацията на икономиките да се преодолеят нарастващите класови противоречия вътре в държавите, приемащи множество най-различни форми.

Както при предишните войни имаме съчетание на серия от кризи, които сега са дори повече и взаимно се подсилват – по-скоростно от всякога нарастване на социалното неравенство, икономическа криза и икономически войни с техните инфлацонни, стагфлационни, енергийни, продоволствени кризисни следствия; биологическа криза, свързана със световни пандемии; екологическа криза, предвещаваща опустошаване на големи региони от планетата и десетки милиони климатични бежанци; геополитическа и геоикономическа криза, свързани с отслабване на световния хегемон и появата на нови глобални играчи, разместващи световното съотношение на силите.

За това, че Украйна е само едно от проявленията на глобална милитаризация през последните години говорят много факти. Все повече международни договори, свързани с разоръжаване не работят още преди това. През 2020 г. САЩ решиха да напуснат споразумението за открито небе. Те излязоха от Договора за противоракетна отбрана още през 2002 г. по времето на Джордж У. Буш и от Договора за ядрени сили със среден обсег при Тръмп. Глобалните институции, създадени през изминалите десетилетия стават все по-неспособни да реагират на кризите и проблемите. Войната се завърна като легитимен инструмент на международните отношения и светът, в който живеем все повече е свят с нарушени правила. Ускорено се създават и нарастват по разходи и дейност нови видове армии – кибервойски и космически войски.

САЩ се опитват да намалят гигантския си търговски дефицит и скоростно нарастващ дълг чрез така нар. военно кейнсианство – увеличаване на производството и продажбата на оръжие, тъй като са в отчаяното положение на скокообразен ръст на държавния дълг, надвишаващ вече 30 трилиона долара и продължаващ да расте, тъй като търговският баланс на страната е отрицателен, а потреблението не е достатъчно за решаване на проблема. Неслучайно и преди Байдън през 2017 г. Тръмп започна своята дейност по превръщането на САЩ отново във „Велика Америка“, отивайки в Саудитска Арабия и сключвайки най-голямата оръжейна сделка в американската история за 110 млрд. дол. и допълнителни продажби за 10 години за 350 млрд. дол. Байдън подписа законопроект за ленд-лийз от типа на този през Втората световна война с Русия и Великобритания – даване на оръжия на Украйна на лизинг. Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира САЩ са най-големият износител на оръжие в света, получили печалба от 38.6 % от продадените оръжия в периода между 2017 и 2021 г., което е увеличаване с 32.2 % в сравнение с периода между 2012 и 2016 г. Продали са оръжие на над 100 държави в света.

Оръжието, което се купува и продава в света се увеличава скоростно и с това той не става по-сигурен, а се превръща в гигантски барутен погреб. През март 2022 г. България е продала в чужбина само за един месец оръжие за 8 млрд. долара, което е повече от всяка друга продажба на оръжие в нашата история. Светът се нуждае от все повече оръжия и купува все повече оръжия.

По време на предишната надпревара във въоръжаването през 1980-те години световните разходи за въоръжаване по цени от 2020 г. нарастват до 1.5 трил. долара през 1989 г. След разпада на източноевропейския социализъм намаляват до малко над 1 трил. през 1990-те години. След 2000 година противоречията на неолибералния капитализъм се засилват и разходите за война започват отново да растат. През 2021 г. 132 държави в света имат по-големи военни разходи в сравнение с предишната година. Общо светът е похарчил над 2 трилиона долара за война и подготовка на война – най-голямата сума в историята на човечеството. САЩ вече харчат значително повече за военни средства, отколкото в разгара на Корейската, Виетнамската и всеки друг момент от предишната студена война. Годишният бюджет за тази цел вече е около 800 млрд. дол., но анализите говорят, че през следващите години той вероятно ще стигне до 1.6 трил. дол.

Сумата, похарчена от оръжейната индустрия за лобиране в ЕС, почти се удвои още между 2012 и 2017 г. и оттогава настъпи огромно увеличение на европейските военни разходи. Бюджетите за отбрана нарастват: нов Европейски фонд за отбрана от 8 милиарда евро, например, за първи път ще предостави публични пари на ЕС за научни изследвания и разработване на високотехнологично военно оборудване, докато звучащият по Оруел Европейски фонд за мир финансира предоставянето на смъртоносни оръжия на страни извън ЕС.

За пръв път от края на Втората световна война Германия взе курс на превъоръжаване. На 27 февруари германският канцлер Олаф Шолц обяви, че бюджетът за отбрана на страната ще бъде увеличен до повече от 2% от БВП и 100 милиарда евро ще бъдат инвестирани в еднократен специален фонд за нейните въоръжени сили, представляващи най-голямата армия в ЕС. И останалите управляващи партии, и опозицията подкрепиха този нов курс на превъоръжаване на Германия. Превъоръжаването на Германия ще я превърне в третата след САЩ и Китай по размери на военните разходи страна в света.

Никнат нови военни съюзи в нови региони на света. САЩ, Великобритания и Австралия създадоха военния съюз Aukus, чиято основна цел е Китай. В НАТО влизат държави, които досега за много дълъг период в своята история са били символ на неутралност и нежелание да участват във военни съюзи и войни, каквито са Финландия и Швеция. През 2014 г. силите за бързо реагиране на НАТО бяха само 14 000 души, след това станаха 40 000, а сега генералният секретар на НАТО Столтенберг обяви, че пактът увеличава броя на войските за бързо реагиране на 300 000 човека, т.е. за осем години те се увеличават 22 пъти, очевидно с очакванията и подготовката за война. Паралелно с това на срещата в Мадрид на лидерите на страните от НАТО бе взето решение за ново увеличаване на разходите за въоръжаване, което да мине отвъд заложените преди десет години изисквания от 2 % от БВП. В редица еевропейски държави, особено тези от Източна Европа, ще бъдат разположени нови американски войски.

Балканите усилено се милитаризират. България увеличава дела от БВП за оръжие и купува американски военни самолети. НАТО продължава да се разширява на Балканите и наскоро включи в себе си и Северна Македония, наред с Албания, Черна Гора, Словения, Хърватия. САЩ рязко увеличиха военното си присъствие в Гърция – освен авиационни бази в Лариса и Стефановикио, присъстват в бази в Георгула, във Волос, Янули, Александруполис, Литохоро, в Суда, на остров Крит.

Българската военна индустрия е във възход и увеличава производството си и продажбите в около 60 държави в света.

България бе превърната от сегашните български политици във фронтова държава във войната на Запада с Русия и изпълнявайки тази своя роля те извършиха неща, които дори Борис III като съюзник на Хитлер по време на Втората световна война не направи тогава срещу СССР – скъсване на дипломатическите отношения.

Нарастваща милитаризация и агресия характеризира и нашата съседка Турция. Нейната армия от над 355 000 души е по-голяма от армиите на всички останали балкански страни взети заедно. Над 60 хиляди човека от нея се намират в други държави. Нейни войски и военни бази са разположени в 15 други държави в Азия, Европа и Африка – Азербайджан, Албания, Босна и Херцеговина, Ирак, Конго, Катар, Косово, Ливан, Либия, Мали, Сирия, Сомалия, Северен Кипър, Судан, Централноафриканската република. Това е страната с най-много военни бази и войски в други страни след САЩ, Великобритания и Франция.

Това е свързано с тенденцията военните конфликти в света да нарастват. Според доклад на ООН почти 1.2 млрд. души (или около 15% от населението на света) през 2020 г. са живели близо до (на максимум 50 км отстояние) зони и територии с военен конфликт. За сравнение – през 1990 г. техният брой е бил около 555 млн. души, или над два пъти по-малко. Около 200 млн. деца са живеели в конфликтни зони през 1990 г., докато през 2020 г. те вече са 452 млн. (или 19% от всички деца по света).

Според Глобалния индекс на мира 2022 през 2021 г. икономическите загуби от военно насилие в света се равняват на $16.5 трил. дол. по паритет на покупателната способност. Това е около 10 % от световния БВП или средно по 2 117 долара на човек от населението на света. Тези данни са с 12.4 % по-големи отколкото през предишната 2020. Това е свързано и с увеличаването на глобалните военни разходи за една година с 18.8 %, като най-голям е техният ръст в САЩ, Китай и Иран. Броят на бягащите от военни конфликти хора в света е нарастнал от 31 млн. през 2008 г. до над 88 млн. през 2022 г.

Военните действия в Украйна ни насочват към нов етап на войните, свързан с най-новите технологии на Четвъртата индустриална революция и цифровата икономика – войните на дигиталната епоха. Типичен пример са дроновете и сателитите, с които се контролира информационно в реално време всяка точна на земната повърхност. В тях участват и новите видове войски, несъществували при предишните световни войни – космически войски и кибер войски. Около земята вече обикалят стотици военни спътници на САЩ, Русия, Китай, Индия, следящи всичко по земята, използвани за военна комуникация, готови да стрелят и координират стрелба с нови оръжия. Вчера САЩ изстреляха нова ракета с военни спътници на космическата им армия. Те са използвани и за разузнаване и координиране на дейността на украинските сили в сегашната война.

В идващите войни смъртта ще идва в огромни мащаби от космоса. Води се битка за информационно превъзходство, проявяващо се в способността да събираш, обработваш и разпределяш непрекъснатия поток от информация, като препятстваш противника да прави същото и така да оставаш непредсказуем и да го изпреварваш в своите действия. Много видове оръжия като хиперзвукови оръжия, свръхточни оръжия, автономни сухоземни оръжия и оръжия с исползване на изкуствен интелект се използват за първи път в пълномащабни бойни действия в Украйна. САЩ са създали група спътници за ранно предупреждение, наблюдаващи света и търсещи признаци за пускане на ракети или ядрени взривове. Роскосмос публикува сателитни изображения, заедно с координатите им на центровете за вземане на решения преди срещата на върха на НАТО.

Анализаторите говорят, че ставащото в Украйна е несравнимо с това, което виждахме преди това в Ирак и Афганистан и много аспекти на бойния опит от последните десетилетия вече не работят. Многото информация за американски биолаборатории в постсъветското пространство, за създаването на убийствени вируси, насочени към определени етнически общности, за изкуствения произход на Ковид-19, за революцията в момента в биотехнологиите тепърва ще ни изправят пред ужасяващи реалности, които ще пометат живота на стотици милиони хора. Днес живеем във все по-изпълнен с рискове и опасности свят. Технологиите на 21-ия век – генетика, нанотехнологии и роботика са толкова мощни и непредвидими, че войните с оръжия на тяхна основа ще бъдат такива, че световните войни през ХХ век ще ни се видят като нещо леко и много-по-малко опасно. През Първата световна война загиват около 20 млн. души. През Втората световна са между 40 и 50 млн. При новите военни технологии на Четвъртата индустриална технологии те вероятно ще бъдат много пъти повече. Неолибералният капитализъм ни вкарва във войните на един свят, който ще бъде неизмеримо по-опасен от всичко, което човечесството е видяло и преживяло в своята история.

Проучване, проведено в 26 държави от компанията Ipsos между септември и октомври 2021 г. показва, че почти половината (46 процента) от респондентите смятат, че е вероятно тяхната страна да бъде въвлечена във война с друга през следващите 12 месеца. Днес техният брой вероятно вече е по-голям. Американците са сред най-песимистичните (или може би реалистичните) в това отношение: трима от четирима вярват, че международен конфликт с участието на САЩ е неизбежен.

Случайно ли е тогава, че богатите американци масово купуват бункери за убежища при започваща се война. През последните години купуваните бункери за защита от идващата война в Америка се увеличават годишно средно с 400 %. Но не само при тях е така. В България наскоро излязоха данни, че поръчките за частни бункери са се увеличили с 400 % от февруари насам. Средните им цени са колкото на двустаен апартамент в София – между 98 000 и 150 хиляди евро.

Богатата върхушка и у нас се готви за война. Папата неотдавна дори заяви, че според него третата световна война вече е започнала. А още преди много десетилетия Алберт Айнщайн бе казал: „Не зная с какви оръжия ще се води Третата световна война, но знам, че Четвъртата ще се води с тояги и камъни.“

Васил Проданов

https://24may.bg/2022/07/02/%d0%b1%d0%be%d0%b3%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%ba%d1%83%d0%bf%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%82-%d0%b1%d1%83%d0%bd%d0%ba%d0%b5%d1%80%d0%b8/

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев