Д-Р МАРКОВ: НЯМА ДАННИ ЗА РАЗЛИКА В ПРОТИЧАНЕТО НА ОМИКРОН
Няма данни за разлика в протичането на новия вариант на COVID-19 - Омикрон. Това обясни в интервю за предаването „Здравей, България” на Нова телевизия епидемиологът и преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина д-р Петър Марков. Той изказа предположение, че вероятно Омикрон ще бъде малко по-заразен.
Случаи на Омикрон вече са открити в повече от 12 страни по света, доста от тях - европейски. „Не може да се изключи, че е в България. Има обаче два аспекта - дали е в България и кога ще научим, че е там. Повечето места, където е открит, са страни с развита инфраструктура за откриване на вируса”, уточни д-р Марков.
„Всичко, което знаем до момента, е в сферата на хипотетичното. Новият вариант има много висок брой мутации, както в областта на шипчестия протеин, така и другаде, които са необичайни. Знаем, че той доста бързо нараства като дял от броя на новоинфектираните във всички провинции на Южна Африка и се открива вече и в много страни”, допълни епидемиологът.
Д-р Марков посочи, че мутациите на вируса индикират за по-бързо репликиране на вируса. „Има индикации, че новият вариант има сила да презаразява отново и да пробива имунитета - имунните защити”, уточни той.
Преподавателят изказа предположение, че вероятно Омикрон ще бъде малко по-заразен. „Може би ще има някаква способност да презаразява. Не очаквам чак такова голямо намаляване на защитата срещу него”, допълни д-р Марков.
По думите му, РНК ваксините могат да бъдат по-бързо адаптирани. Епидемиологът подчерта, че до момента няма данни, че вирусът успява да преодолее в съществена степен защитите от ваксината и тези на естествения имунитет.
„Не е сигурно, че ще се налага нова ваксина. Ако се наложи, по-вероятно тя ще бъде адаптирана към новия вариант. Едва ли ще има нужда от увеличаване на дозите”, каза той