КИРИЛ ПЕТКОВ: НАПРАВИЛ СЪМ ВСИЧКО ДА СЕ ОТКАЖА ОТ КАНАДСКОТО ГРАЖДАНСТВО И ТОВА Е ДОСТАТЪЧНО
"Направил съм всичко възможно да се откажа от канадското си гражданство преди да стана министър и това е документирано, останалото е конституционен въпрос". Това обяви преди заседанието на КСНС при президента икономическият министър Кирил Петков. Според него личното му волеизявление е достатъчно за да се приеме, че изборът му за министър е законен и се аргументира с решение на КС от 1995 г., според което гражданството е личен избор, а не външно натрапено качество, т.е. не може правата му на български гражданин да зависят от бележка на чужда държава.
Министърът на икономиката Кирил Петков с коментар по казуса за двойното му гражданство. Думите му дойдоха преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност и след като от ГЕРБ внесоха в Конституционния съд искане за установяване на частична противоконституционност на указа на президента Румен Радев за назначаване на служебното правителство.
„По моя казус с Канада искам да стане ясно, че това е атака. Доказва, че съм си свършил добре работата. Аз съм направил всичко, което е било в правомощията и възможностите ми като български гражданин. Когато ме поканиха за министър първо направих отказ с волеизявление, което е нотариално заверено”, обясни той.
"По решение 15 от септември 1995 г. се казва: "поначало наличието на чуждо освен българско гражданство на едно пълнолетно дееспособно лице, е въпрос на собствен избор. Чуждото гражданство не е външно натрапено качество на българския гражданин. Когато този гражданин желае да участва в упражняването на властта в Република България достатъчно е да се освободи от чуждото си гражданство и да запази само българското. Аз направих всички тези стъпки. Това е конституционен въпрос, аз не съм специалист по това, но възможно ли е според вас един български гражданин да е направил всички възможни действия, но да се чака бележка или някакъв административен акт на чужда държава и това да предопределя неговите права и още повече възможността на българския народ да избира кой да бъде народен представител, министър или президент. С други думи възможно ли е Българската Конституция да бъде подчинена на чужд акт от чужда държава. Канада е една много хубава страна, но ако беше една страна с голямо ниво на корупция?", каза още Кирил Петков.
Той попита какво ще стане, ако една държава може никога да не реши да освободи от гражданство.
Петков заговори и за „най-голямата мечта на ГЕРБ”. „Представете си да върнем старите управители на ББР и да продължат да раздават по 150 млн. Това им е голямата мечта и на базата на това те се опитват да ударят под кръста с някакви такива действия… Другата им голяма мечта, аз съм сигурен, е да не бъда оттук нататък министър, докато не си взема документите. За съжаление, те ще дойдат съвсем скоро”, каза още той.
„Не може чрез някакви административни процедурки да се опитваме да отстраняваме министри и народни представители”, категоричен е Петков.
Относно нагласите преди КСНС министърът посочи, че най-важното е да се вземе решение за актуализацията на бюджета. По думите му без 430 млн. за бизнеса ще бъде пагубно да се посрещне новата вълна на коронавируса.
„Без парите за първа линия и без актуализацията на пенсиите, в този момент, на базата на това, че парите са в държавата и парламентът трябва да одобри тяхното целево отпускане - е безумно, ако не се вземе това решение”, обясни той.
Източник: NOVA TV