67% ОТ ПРЕБОЛЕДУВАЛИТЕ COVID-19 НЕ СА ИМАЛИ НУЖДА ОТ БОЛНИЧНА ПОМОЩ
35% от българите продължават да имат притеснения да посещават болница заради пандемията, а повече от половината одобряват противоепидемичните мерки , показва национално представително допитване, проведено в периода 5-10 март 2021 година от изследователски център „Тренд“ сред 1004 пълнолетни български граждани по поръчка на Националната пациентска организация. Запитаните на възраст 18-29 години оценяват по-скоро положително мерките (49%), за сметка на българите над 70 години.
Пандемията, причинена от COVID-19, показва, че има сериозна необходимост от здравни грижи за заболявания, различни от коронавирусната инфекция, сочат данните. Всеки трети българин е посочил, че е имал необходимост от здравни грижи в условията на пандемията, които не са свързани с Covid-19, като най-голям дял от тях е на хората на възраст над 60 години с хронични заболявания. 12% от сънародниците ни са срещали проблем с провеждане на лечението си поради ограничителните мерки.
Най-висок дял на потърсилите здравна грижа, свързана с Covid-19, са българите на възраст между 40 и 60 години. 67% от деклариралите, че са боледували отCovid-19, не са имали нужда от болнична помощ, a 27 на сто са се лекували в здравно заведение. 69% от тези, които са боледували от Covid-19, но не са имали нужда от болнична помощ, оценяват като адекватно лечението, което са получили от личния лекар. 68% от българите, стигнали до болница, твърдят, че са получили адекватна здравна грижа.
Данните от допитването показват още, че всеки 8 българин е срещал проблем при посещение на общопрактикуващ лекар по време на пандемията, а всеки 10 е имал проблем с комуникацията с него. С нарастване на възрастта, нараства и делът на посочилите, че са имали по-трудна комуникация с личния си лекар. От българите, на които им се е налагало да потърсят спешна медицинска помощ по време на пандемията, само 3% споделят, че са срещнали проблеми.
За всеки втори българин въведените мерки за справяне с пандемията от Covid-19 в болничните заведения е пречка за достъпа до лечение на другата патология, а 29% на сто не смятат, че въведените мерки в болниците са причина за ограничаване на достъпа до здравни грижи в тях.
*Проучването е реализирано в рамките на проекта „Пациентският отговор срещу COVID-19“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основна цел на проекта е посредством проучвания, изследвания и активно пациентско участие Националната пациентска организация да подобри гражданското и пациентското включване в политиката срещу COVID-19.