ПОВЕЧЕ ОТ 350 БЪЛГАРСКИ КАМИОНА ЧАКАТ КРАЙ ДУВЪР, ОЩЕ 130 СА НА ПАРКИНГ
Британското правителство съобщи, че е постигнало споразумение с Франция за това шофьорите на камиони, блокирани в Обединеното кралство заради затварянето на границата, да могат да напуснат страната, като им бъде направен бърз тест за коронавирус на тръгване, предаде АФП.
"Всички шофьори на тежкотоварни камиони, независимо от националността им, трябва да бъдат подложени" на тест, който дава резултат за около 30 минути. Това заяви в комюнике Министерството на транспорта.
Този протокол ще бъде преразгледан на 31 декември, но може да остане в сила до 6 януари, се казва още в съобщението.
Английското пристанище Дувър обяви, че вече се подновява трафикът към Франция след постигнатото споразумение между Париж и Лондон, предаде Франс прес.
Британските власти са създали пунктове за тестване, където водачите могат бързо да получат резултати и да продължат към Франция, съобщи Министерството на транспорта, цитирано от Ройтерс. В случай на положителен тест, шофьорите ще трябва да се изолират на британска земя за 10 дни.
Най-малко 2800 шофьори на камиони чакат край Дувър възможност да стигнат до континента, отбеляза Асошиейтед прес.
"Над 350 български камиона са на опашката и чакат, а още 130 камиона са на паркинг", съобщи в "Преди всички" Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи:
"Положението е изключително тежко, надяваме се утре до обяд движението да бъде разтоварено." Арабаджиев отговори, че нямат данни за здравословни проблеми на нашите шофьори. Той благодари на българското посолството в Лондон, с което са в постоянна връзка.
"Тази вечер сме осигурили полет на колегите, които искат да се върнат в България без камиони. За тези, които са на паркинг в момента. Те ще трябва и да се тестват преди полета. Засега 90 човека са проявили желание да се върнат."
Около 40 държави наложиха забрана за пътуване от и до Великобритания, след като премиерът Борис Джонсън предупреди през уикенда за нов щам на коронавируса на Острова, който може да е 70 процента по-заразен от преобладаващия досега щам. Наложените от Франция ограничения обаче бяха най-тревожни, тъй като Великобритания зависи до голяма степен от търговската връзка през Ламанша, за да се снабди с храна по това време на годината.