УЧИТЕЛИ: ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ ДО КРАЯ НА 2020-А ЩЕ ПОМОГНЕ СРЕЩУ ЕПИДЕМИЯТА
"Маските в клас не са достатъчна защита. Тази мярка можеше да е решение в началото на учебната година, както ние поставихме искания за бактерицидни лампи в помещенията, за осигуряване на вентилация, за висок клас маски за учителите и задължителни маски за децата, не препоръчителни и не само за големите ученици", каза Лилия Стоянова - учител по информатика във Варна, модератор на фейсбук групата "Учители за безопасно образование". По думите ѝ учителите от групата са заявили готовност за вземане на отпуски и дори за напускане на работа, ако не се вземат мерки, които да защитят здравето им.
Тя беше категорична, че мерките са закъснели и не биха дали резултат в сегашната ситуация:
"За да се овладее епидемията, всички ученици - от 1-ви до 12-и клас - трябва да преминат на дистанционна форма на обучение поне да края на 2020 година".
По думите на преподавателката по информатика образованието е двустранен процес и при добро желание на двата страни може да бъде проведено обучение на добро ниво, "не по-зле от присъственото обучение, единствено физическата връзка няма да я има".
Според нея правителството трябва да подпомогне нуждаещите се, за да може да се премине в обучение в електронна среда за всички.
Лилия Стоянова подчерта, че решенията на МОН не са в полза на опазването на здравето на учителите, учениците и родителите и припомни, че вече има починали от Covid-19 учители, които по брой са почти колкото починалите лекари.
Учители, родители и ученици изказаха разнопосочни мнения пред репортер на БНР във връзка с наложеното изискване за задължително носене на предпазни маски в час.