ЗА ОСТАВКАТА НА ЕДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
"Това, което се случи за пореден път в парламента, наподобяваше картинка на детски пясъчник, в която едните казват "Дайте!", а другите - "Няма пък, защото можем", каза пред БНР политологът Христо Панчугов.
Според него истинският въпрос е откога Народното събрание не може да контролира премиера, откога председателят на парламента се е поставил в подчинена позиция на министър-председателя. Той подчерта, че за разпада на институцията Народно събрание отговорност носи председателят Цвета Караянчева.
В предаването "12+3" политологът Цветанка Андреева беше категорична в оценката, че искането на оставката на председател на НС е политически акт, а не оценка за качествата на човека и неговите морални категории.
"ГЕРБ вече не отстъпват, те приемат отстъпката за слабост и показват, че докрай ще се бият. Контекстът, в който беше поискана и дадена оставката на Димитър Главчев, вече е променен".
Тя изказа мнение, че дебатите в парламента са показали, че рейтингът на тази институция няма как да бъде повишен. Според нея всички парламентарни групи са целели "да заявят ярко политическо присъствие, в контекста на започналата вече
предизборна кампания".
Според нея големите политически говорители са извън парламента, а това са премиерът Бойко Борисов и президентът Румен Радев:
"Народното събрание остава в тяхната сянка и днешният дебат беше опит парламентът да се върне на политическата сцена".
По думите ѝ ДПС също участва в такъв опит - да се върне в политическия дебат, когато той се води между премиера и президента.
Панчугов посочи, че парламентът не е място, където да се водят предизборни дебати. Той беше категоричен, че това Народно събрание е изчерпало своята легитимност.