АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

САЩ ЗАБРАНЯВАТ ВЛИЗАНЕТО ОТ ЕВРОПА ЗА 30 ДНИ

Доналд Тръмп
12.03.2020 / 08:07

Съединените щати спират влизането на своя територия на пристигащи от европейски страни чуждестранни граждани заради епидемията от коронавируса. Крайната мярка влиза в сила от петък, тя е за срок от 30 дни и не важи за Великобритания. Това обяви в специално обръщение от американския президент Доналд Тръмп.

В изявлението си президентът посочи, че администрацията му е поела подобни мерки и спрямо Китай по-рано, като сега обвини Европа, че не е направила достатъчно за борба с вируса.

От Овалния кабинет Тръмп каза, че забраната, която засега е за 30 дни, не важи за Великобритания и ще бъде преразгледана, като има възможност тя да падне по-рано. Забраната влиза в сила от петък.

„Предприемайки ранни и строги действия, ние виждаме драматично по-малко случаи на болестта в Съединените щати, отколкото в Европа. Европейският съюз не успя да вземе същите предохранителни мерки и да ограничи пътуванията от Китай и другите горещи точки на разпространение на заболяването и в резултат в нашата страна има голям брой нови огнища, предизвикани от пътуващи от Европа. За да попречим на навлизането на нови случаи на територията ни, забраняваме всякакви пътувания от Европа за следващите 30 дни. Правилата влизат в сила в петък в полунощ.“

Американският държавен глава също така увери нацията, че “цялата мощ” на правителството и частния сектор ще бъдe използванa да предпази американците.

Пакет от финансови облекчения и заеми за малкия бизнес

Тръмп обяви още, че ще предприеме незабавни действия за въвеждане на финансови облекчения за работещи, които са заразени, намират се под карантина или се грижат за болни.

По последни данни заразените с новия коронавирус в САЩ са почти 1000. В понеделник те бяха около 400.

Поне 37 души са загинали в следствие на вируса, като най-голямата концентрация на починалите е в северозападния щат Вашингтон.

Страховете от очаквания пик на епидемията доведоха до нов спад на Уол Стрийт. Индексът Дау Джоунс се срина с почти 1,500 пункта, докато инвеститорите очакват по-агресивни действия от правителството.

Погледите са насочени и към законодателите. Властите призовават тези със симптоми да стоят вкъщи, но тъй като не всеки служител би бил компенсиран ако е в болничен, за някои въпросът е ‘дали да остана вкъщи и да се излекувам или да отида на работа, за да мога да си платя сметките?“

В САЩ няма национално законово изискване за платени болнични за част от работещите и това решение се взема от работодателя. Засегнатите са нискополатени служители, в това число сервитьори и готвачи, чиято работа е да са в контакт с обществото.

Години наред демократите се опитваха да прокарат закон за всеобщо изискване за платени болнични. Републиканците определяха подобни промени като неизгодни и ограничаващи, но със заплахата от Covid-19 позицията им се смекчава.

Президентът Тръмп заяви, че се работи над вариант за облекчение на тези служители. Според източници от администрацията и от сената, цитирани от Ен Би Си, се обмисля въвеждане на данъчни облекчения и промяна при даването на болнични.

„Ние смятаме, че помощта трябва да цели да помогне на хората, не на корпорациите. Ние смятаме, че помощта трябва да е за тези, които са били засегнати от коронавируса - пряко или косвено. Не смятаме, че трябва да се хвърлят пари от самолет с надеждата, че ще достигнат най-засегнатите.”

И докато законодателите търсят обща почва американците усещат рязка промяна в ежедневните си навици. Организаторите на популярното баскетболно първенство Марч Маднес преминаха към безпрецедентна стъпка като обявиха, че на срещите няма да бъдат допускани фенове в залите. Малко след появата на тази шокираща новина стана ясно, че и Ен Би Ей отменя първенството до второ нареждане.

Университети затварят врати и занятията преминават в онлайн формат, удължава се предстоящата пролетта ваканция. Отменят се концерти и фестивали.

Супермаркетите въведоха ограничения при покупка на сапуни и други дезинфекциращи продукти. На места не може да се купят повече от 10 защитни маски. В по-засегнатите части може да се видят хора, които ходят предпазни ръкавици и такива, които избягват да се здрависват.

Случващото оказа влияние и на работата на основни глобални институции базирани в САЩ - ООН в Ню Йорк и Световната банка във Вашингтон.

ООН затвори врати за посетители, а Световната банка ще проведе годишната си среща през пролетта във “виртуален формат.” Банката също ограничи достъпа на всеки, който е бил в Китай, Иран или Италия през изминалите две седмици или проявява симптоми.

В очакване влошаване на ситуацията управляващите създадоха специална страница Coronavirus.gov с подробни инструкции за населението.

Основното послание остава - да се спазват указанията на властите:

„За всички американци е от изключително значение да вземат допълнителни предпазни мерки и да упражняват добра хигиена. Всеки един от нас играе роля в победата на този вирус. Мийте си ръцете, почиствайте често използвани повърхности, закривайте лицето и устата си като кихате и кашлятe и най-вече - ако сте болни или не се чувствате добре, стойте у дома“.

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев