АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

ОТ КНСБ ИСКАТ УВЕЛИЧЕНИЕ НА ЗАПЛАТИТЕ ОТ 2020 Г.

Пари
12.07.2019 / 15:41

От Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) настояват за увеличение на работните заплати от 2020 г. на заетите в бюджетните системи.

За да бъде обезпечено повишаването на основните работни заплати на заетите в предучилищното и училищното образование от 01.01.2020 г., включително увеличението на минималната работна заплата (МРЗ) за страната, от Синдиката на българските учители (СБУ) настояват в Бюджет 2020 да бъдат отпуснати допълнително не по-малко от 514 млн. лв. спрямо бюджета за настоящата година.

Според синдиката трябва да се отделят 470 млн. лв. за увеличение на работните заплати на педагогическите специалисти. Това ще позволи техните заплати да се увеличат с 20%. За 10-процентно повишение на възнагражденията на непедагогическия персонал ще са нужни 44 млн. лв., допълниха от синдиката. Това ще допринесе за компенсиране увеличението на минималната работна заплата за страната.

От КНСБ и СБУ считат, че с приемането на тези увеличения ще се утвърди приоритетното място на образованието в държавната политика.

От Федерацията на независимите синдикати от държавното управление и организации (ФНСДУО) отчитат като положителни направените стъпки за увеличение на работните заплати с бюджета за 2019 г., но считат, че това е недостатъчно и следва през 2020 г. да бъдат увеличени средствата за персонал. За осигуряване достойно заплащане на заетите е необходимо увеличение на средствата за работни заплати в централната и местната администрация с 20%, както и увеличение с 20 на сто на единните разходни стандарти /ЕРС/ за делегираните от държавата дейности във функция "Социално осигуряване, подпомагане и грижи".

Според тях предвиденото диференцирано увеличение по видове услуги ще покрие единствено повишаването на минималната работна заплата на неспециалистите и няма да има никакво реално отражение върху трудовите възнаграждения на специализирания персонал (социални работници, психолози, педагози, медицински персонал, психиатри и логопеди). Допълнителен аргумент за това е и фактът, че възнагражденията на заетите специалисти в системата на социалните услуги сериозно изостават от тези в останалите бюджетни сектори и почти се изравниха с размера на минималната работна заплата.

Допълнително необходимите средства спрямо Бюджет 2019 са приблизително 560 млн. лв., в това число за: Министерството на финансите (62.5 млн. лв.); Министерството на правосъдието (40 млн. лв.); Министерството на вътрешните работи (275 млн. лв.); Министерството на труда и социалната политика (21.9 млн. лв.); ДА "Архиви" (1.17 млн. лв.); ДА "Държавен резерв и военновременни запаси" (1.65 млн. лв.); ДА "Електронно управление" (2.35 млн. лв.); ДА "Технически операции" (8.8 млн. лв.); ДАНС (20.3 млн. лв.); НОИ (13.8 млн. лв.); Общинската администрация - субсидия за делегираните от държавата дейности (60.3 млн. лв.); Социални грижи - субсидия за делегираните от държавата дейности (52.2 млн. лв.), което да позволи увеличение с 20% на средствата за Фонд "Работна заплата" за заведенията за социални услуги, посочиха от ФНСДУО.

Федерацията на синдикатите в здравеопазването (ФСЗ) добавиха, че в здравеопазването има напрежение относно равнището на заплащане на труда. Налице е и застаряване на медицинския персонал. Средната възраст на персонала е над 55 години. Съществува диспропорция в заплащането, както между отделните специалисти, така и между отделните категории персонал. Поради ниските нива на възнаграждения на професионалистите по здравни грижи няма интерес за придобиване на професиите медицинска сестра, лаборант, рехабилитатор, лекарски асистент и др. В страната липсват над 30 000 специалисти по здравни грижи.

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев