ЕС ОДОБРИ СПОРНАТА РЕФОРМА НА АВТОРСКОТО ПРАВО В ИНТЕРНЕТ
Страните от ЕС одобриха днес реформи на правилата за авторското право в интернет, за които настояваха издатели и медийни организации, а американски технологични гиганти като Гугъл ги критикуват, предаде АФП.
Съветът на Европейския съюз одобри реформите, които бяха приети миналия месец от Европарламента.
„Новите правила осигуряват адекватна защита за автори и творци и отварят нови възможности за достъп и споделяне на защитено съдържание онлайн в ЕС“, се казва в прессъобщение на Съвета.
Според източник от ЕС против са гласували Италия, Финландия, Швеция, Люксембург, Холандия и Полша.
Новината за одобрените промени бе приветствана от Еврокомисията.
В края на март евродепутатите в Страсбург одобриха директивата с 348 гласа „за“ срещу 274 „против“ и 36 „въздържал се“. В нея се предвижда творците да могат да контролират разпространението на авторското съдържание от онлайн потребителите и да получават възнаграждение.
Европейските издатели на вестници ще могат да преговарят по какъв начин да се извършва повторната употреба на тяхното съдържание в онлайн платформите.
Журналистите ще имат по-големи възможности да получават дял от приходите, събрани от прочетените им публикации.
Благодарение на новите правила за лицензиране, потребителите ще могат законно да споделят онлайн съдържание със защитени авторски права в платформи като Ютюб или Инстаграм.
След публикуването на новата директива в Официалния вестник на ЕС страните членки ще имат 24 месеца за транспонирането ѝ в местното законодателство. Церемонията за подписването на новите правила е планирана за 17 април в Европейския парламент в Страсбург.