АГЕНЦИЯ СЛИВЕН, телефон за връзка: +359886438912, e-mail: mi61@abv.bg

АНГЕЛОВ: ТВЪРДЕНИЯТА, ЧЕ ВАКСИНАТА КРИЕ РИСКОВЕ, СА НЕВЕРНИ

 Костадин Ангелов
10.12.2020 / 11:25

За последните 7 дни излекуваните случаи от Covid-19 са 16 872, общо за последните 4 дни са 11 405. Тези числа правят изключително добро впечатление, защото са надеждата, която ни е необходима в тази битка, която продължава да оказва натиск върху здравната система и продължава да ни притиска. Това заяви на редовен брифинг за разпространението на коронавируса здравният министър Костадин Ангелов.

За последното денонощие новите случаи са 3328.

По отношение на медиците случаите от началото са 7445, активните случаи към момента 3590, от които на домашно лечение са 3362, в лечебни заведения са 228, в интензивни структури са 27.

По отношение на процента на заетост на болничните легла в страната - леглата за пациенти с неусложнени форми на Covid са заети на 52%. Заетостта на интензивните легла е 42 на сто.

Висок е процентът на заетост на леглата в Ямбол – 98%, Шумен – 85% (но намалява), Бургас, Благоевград, Варна, В. Търново, Сливен, Разград.

От своя страна проф. Тодор Кантарджиев от Националния оперативен щаб коментира, че клиничната ситуация в Европа е доста сложна.

„В момента в нашата страна 14-дневната заболеваемост е 554 на 100 000 души население. България е нарежда на 9-о място сред държавите от ЕС и Европейското икономическо пространство. По този показател България е на 3-то място на Балканския полуостров. По отношение на 14-дневната смъртност България е с показател 27,5 на 100 000 население – на 2-ро място в ЕС и Европейското икономическо пространство. Но хубавото в цялата работа е, че в момента в нашата страна се бележи през последните 10 дни слаба, крехка тенденция за намаляване на общия брой на случаите, което в никаква степен не бива да намали нашата бдителност и да направи така, че нещата да тръгнат в обратна посока“, отбеляза проф. Кантарджиев.

Не се готвим да отворим детските градини, имаме нужда от цялата информация до края на тази седмица, за да вземем това решение, но досега данните не ни водят в тази посока, каза още министър Ангелов.

До неделя ще се проследят и когато имаме достатъчно данни, които да ни мотивират, ще го вземем или няма да го вземе, допълни той.

Много е крехка кривата на намаляване на заболеваемостта, че е много рано да правим каквито и да било изводи за постигане на успех. Остават ни 10 дни до 21 декември, в които трябва заедно да постигнем успеха, за който говорим при въвеждането на мерките, каза още Ангелов.

Той съобщи, че екип на министерството работи заедно с представители на фирмите-производители на ваксини, за да предоставят информация за тях, а целта е да се направи мащабна информационна кампания за запознаване на българските граждани с ползите от ваксинацията.

"Твърденията, че ваксината е направена много бързо и крие рискове за живота на хората са неверни", категорично заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб в Министерския съвет.

Според него вирусът Covid-19 е втора версия на вируса SARS-CoV-1 от 2003 години и оттогава учените работят по ваксина, която да спира коронавирусите.

"Създаването на ваксините за този вирус не е стартирало през март тази година, когато започна тази инфекция. През 2003 година името на вируса беше SARS-CoV-1, през тази година името е SARS-CoV-2. Така че може да кажем, че това е втора версия на вируса от 2003 година. Така, че фирмите от тогава работят по ваксина, която да атакува коронавирусите и твърденията, че тази ваксина е направена много бързо и тя ще крие рискове за живота и здравето на хората, са неверни, обясни Ангелов.

Гарантирано е, че България ще получи заявените количества ваксини, каза пък директорът на Изпълнителна агенция по лекарствата маг. фарм. Богдан Кирилов.

"Присъединяването ни към споразумението между ЕК и производителите ни гарантира достъп до договорените количества. ЕК е договорила два милиарда. Това е с допълнителните количества. Така че за България има гаранция, че ще получи количествата, които е заявила", категоричен бе той.

"По отношение на графика за доставка, до този момент не сме получавали информация за забавяния. Очакваме и по-конкретни дати, на които ще бъдат извършени доставките, но както коментирахме вече те са свързани с предстоящото издаване на разрешението за употреба", добави Кирилов.

 

 
 

Copyright © 2008-2024 Агенция - Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев